Paskelbta: 29 gegužės, 2018
Gyvūnų prižiūrėtojo diena – atsakymai į klausimus
Gegužės 26 d. „Gyvūnų prižiūrėtojo dienos“ renginio metu, lankytojai galėjo raštu užduoti klauismus prižiūrėtojams. O dabar pateikiame atsakymus!
1. Ar labai baisu šerti tigrus ir kitus plėšrūnus?
Šerti tigrus ir kitus plėšrūnus būna baisu, nes jie urzgia ir turi labai labai didelius dantis ir nagus. Bet reikia būti drąsiam ir mokėti juos gražiai pakalbinti. Gyvūnas pripranta prie tavęs ir nebebūna toks piktas. Tada juos šerti tampa drąsiau ir labai įdomu. Kiekvienas gyvūnas pas mus turi vardą ir labai gerai sutaria su savo prižiūrėtoju.
2. Kodėl tigrai turi dryžius?
Tigrai turi oranžinius, baltus ir juodus dryžius. Jie jam reikalingi medžiojant grobį. Tigras mėgsta slėptis nuo kitų gyvūnų tankioje žoleje ir kadangi jis yra dryžuotas, niekas jo nemato. Taip jis gali labai staigiai ir netikėtai užpulti savo auką. Kartais ir jūs Lietuvos zoologijos sode nematot pasislėpusio tigro, todėl reikia ilgai ir atidžiai stebėt kur jis yra pasislėpęs, kad netikėtai jūsų neužpultų. Kiekvienas tigras turi skirtingus dryžius.
3. Kaip šikšnosparniai pagauna peles?
Didžioji dalis šikšnosparnių minta vabzdžiais (apie 70 proc.visų rūšių), kiti – vaisiais, nektaru. Trys rūšys minta stuburinių gyvūnų krauju. Ir tik nedidelė dalis specializuojasi gaudydami driežus, graužikus, žuvis ar net kitus šikšnosparnius. Kadangi šikšnosparniai turi labai gerą klausą, uoslę, o dalis ir neblogą regą, skraido nesukeldami garso, jiems nesunku pajusti, užuosti ar išgirsti grobį. Naudodami echolokaciją jie sugeba nustatyti atstumą iki objekto, jo dydį ir formą. Šikšnosparniai prisitaikę gerai orientuotis sutemus ar naktį, kai kiti gyvūnai tokiu metu yra labiau pažeidžiami. Gera orientacija ir klausa, kibūs nagai ir aštrūs dantukai padeda sugriebti ir sudoroti grobį.
4. Kodėl šikšnosparniai miega žemyn galva?
Šikšnosparnių kojos ir pėdos yra per silpnos ir per trumpos išlaikyti kūno svorį stačiomis. Kai šikšnosparniai neskraido, kabo žemyn galva arba įsispraudę į plyšius. Jų kojų nageliai yra kibūs ir aštrūs, o sausgyslės stiprios.
5. Ką valgo tarakonai?
Tarakonai visaėdžiai. Vienos rūšies tarakonai labiausiai mėgsta obuolį ir apelsiną, kiti – žuvį, treti aviečių, ažuolo lapus.
6. Kada prasidės renovacija?
Nepaisant jau pradėtų vieno objekto rangos darbų, kitų objektų statyba turėtų prasidėti sekančiais metais.
7. Kur žiemą būna ruonis?
Žiemą ruonis būna savo namuose, tame pačiame voljere kaip ir vasarą. Jam visiškai nebaisios lietuviškos žiemos ar šaltas vanduo.
8. Ar galima dirbti zoologijos sode, jei man tik 13 metų?
Lietuvos zoologijos sode galima dirbti arba savanoriauti nuo 18 metų, todėl teks šiek tiek dar palaukti.
9. Ar gyvūnai pripranta prie lankytojų? Ar atpažįsta juos?
Gyvūnai prie lankytojų šurmulio, juoko ir nuolatinio judėjimo tikrai pripranta ir tai jų netrikdo. Deja, bet atpažinti lankytojų gyvūnai negali, nes jų zoologijos sode apsilanko tikrai daug. Tačiau savo prižiūrėtojus gyvūnai tikrai atpažįsta ir myli.
10. Ar gyvūnai yra plėšrūs?
Kai kurie gyvūnai yra plėšrūnai (pavyzdžiui, tigrai, liūtai, vilkai, lūšys ir t.t.), bet zoologijos sode yra ir ne plėšrių gyvūnų – ožiukai, kupranugariai, lamos, poniai ir t.t.
11. Koks yra didžiausias gyvūnas?
Mėlynasis banginis. Jis užauga iki 33 m ilgio ir gali sverti 150 tonų. Zoologijos sode didžiausias gyvūnas – žirafa.
12. Kada vėl atsiras meškos zoologijos sode?
Naujas, erdvus voljeras Rudosioms meškoms yra planuojamas II-ame zoologijos sodo rekonstrukcijos etape, kuris turėtų prasidėti po maždaug 3-4 metų.
13. Ar yra gyvūnai yra padarę kažką žiauraus?
2008 metais avijautis užpuolė ir mirtinai subadė prižiūrėtoją.
14. Kas atsitiko meškoms? Kodėl jų nėra?
Kadangi laikymo sąlygos nebeužtikrino gyvūnų gerovės reikalavimų, 3 juodieji lokiai (baribalai) iškeliavo į Čekiją. Jie dabar gyvena erdviame, miškingame voljere su tvenkiniu. Baltasis lokys susirgo ir po ilgos gydymo terapijos, buvo priimtas veterinarijos specialistų komisijos sprendimas jį užmigdyti.
15. Ką valgo zebrai?
Zebrai – žolėdžiai gyvūnai, todėl skaniausia jiems vantos, šienas, šakos.
16. Kokios spalvos zebro oda?
Zebro oda yra juoda.