Paskelbta: 10 vasario, 2025
Gyvūnų užimtumas – nuotykiai, kurie išlaisvina instinktus!
Gyvūnų užimtumas – nuotykiai, kurie išlaisvina instinktus!
Lietuvos zoologijos sodas nuolat rūpinasi savo gyventojų emocine ir fizine gerove, siekdamas, kad kiekviena jų diena taptų nauju nuotykiu. Laukiniai gyvūnai natūralioje gamtoje kasdien susiduria su iššūkiais – ieško pašaro, slepiasi nuo plėšrūnų, žaidžia ir tyrinėja aplinką. Siekiant, kad zoologijos sode jie turėtų panašias galimybes ir išlaikytų savo instinktus bei įgūdžius, sodo darbuotojai nuolat rūpinasi gyvūnų užimtumu.
Kam reikalingas gyvūnų užimtumas?
Gyvūnų užimtumas – tai veiklos ir priemonės, skatinančios natūralų elgesį ir protinę stimuliaciją. Tai kasdieniai nuotykiai, kurie gyvūnams padeda išvengti nuobodulio, mažina stresą, skatina fizinį aktyvumą bei ugdo natūralius instinktus.
Užimtumo tipai:
- Aplinkos užimtumas – tai gyvenamosios aplinkos keitimas ar praturtinimas, siekiant skatinti gyvūno natūralų elgesį.
- Sensorinis užimtumas – apima penkių pojūčių (regėjimo, klausos, uoslės, skonio ir lytėjimo) stimuliavimą.
- Maitinimosi užimtumas – neįprastas maisto pateikimo būdas, kuris skatina gyvūną aktyviai ieškoti pašaro.
- Socialinis užimtumas – sąveika su kitais gyvūnais ar prižiūrėtojais, padedanti stiprinti socialinius ryšius.
- Pažintinis (kognityvinis) – viskas, kas nauja ar sudėtinga bei priverčia gyvūną susimąstyti, susidurti su iššūkiu, smalsauti.
Lietuvos zoologijos sode pasirūpinama kiekvieno gyvūno užimtumu – nuo mažiausio iki didžiausio. Didžiajai daliai sodo gyventojų užimtumo priemones įprastai gamina patys zoologijos sodo darbuotojai arba savanoriai, panaudodami antrines žaliavas. Tuo tarpu, didelėms gyvūnų rūšims skirtos užimtumo priemonės turi būti ne tik saugios, bet ir itin patvarios, todėl praėjusiais metais sodas pirmą kartą tokių priemonių specialiai įsigijo iš JAV ir Australijos gamintojų.
Atsižvelgta į gyvūnų dydį ir poreikius
Pernai įsigyta priemonių raganosiams, tigrams, stumbrams, žirafoms, zebrams, skruzdėdai ir kt. Tarp jų – įvairūs žaislai, šėryklos, kvapų stimuliavimo priemonės, naudojamos pašarui paslėpti. Šios priemonės pagamintos iš tvirtų, saugių medžiagų ir pritaikytos ilgalaikiam naudojimui bei konkrečioms gyvūnų rūšims.
Pavyzdžiui, zebrams skirti kamuoliai, kuriuose galima paslėpti pašarą, o raganosiai džiaugiasi ir rieduliais, kuriuos gali stumdyti. Žirafos turi specialias aukštas, pakeliamas kūgio formos šėryklas, prailginančias ėdimo laiką ir suteikiančias galimybę jį pasiekti patogiame kaklui aukštyje. Lūšims skirti galvosūkiai, kad jos galėtų išspręsti „uždavinį“ ir pasiekti paslėptą maistą, taip lavindamos savo protinius gebėjimus.
Visos priemonės pakeičia įprastinį pašaro pateikimo gyvūnui būdą į tokį, kuris pareikalautų iš gyvūno pastangų ir išmonės pasiekiant tam tikrą davinį, tokiu būdu prailginant pašaro ieškojimo ir jo apdorojimo laiką.
Egzotariumo gyvūnų užimtumas
Egzotariumo gyvūnams užimtumo priemones daugiausiai gamina sodo darbuotojai ar savanoriai. Jos skiriamos net tik paukščiams, žinduoliams, bet ir ropliams, varliagyviams. Tokios priemonės įprastai gaminamos iš medienos ar kartono, tačiau pastebima, kad Egzotariumo gyvūnams ypač patinka užimtumo priemonės su samanomis. Dažniausiai jiems daromi maitinimosi tipo užimtumai. Paukščiai, žinduoliai, ropliai ir varliagyviai minta įvairiais gyvais vabzdžiais, todėl užimtumai būna gaminami ir su gyvu pašaru.
Visi zoologijos sodo gyvūnai, kuriems skirtos užimtumo priemonės, jas aktyviai naudoja – ieško paslėpto maisto, žaidžia, tyrinėja, tokiu būdu sužadindami savo natūralų elgesį. Kaip jau minėta, tokios priemonės taip pat padeda išvengti nuobodžiavimo ir gerina gyvūnų gyvenimo kokybę. Kai kurios stambiems žinduoliams skirtos priemonės buvo įsigytos už zoologijos sodo lankytojų skirtą paramą. Primename, kad prie gyvūnų gerovės ir rūšių išsaugojimo prisidėti gali kiekvienas: https://app.tabelo.lt.
Rūpindamasis gyvūnų gerove, zoologijos sodas nuolat ieško būdų, kaip jų kasdienybę padaryti įdomesnę ir artimesnę laukinei gamtai.
Nuotykiai nesibaigia!
Apsilankyti Lietuvos zoologijos sode galima kasdien 10:00-18:00 val. (pirmadieniais nuo 11:00 val.). Bilietus įsigyti galima https://bilietai.zoosodas.lt/ arba kasose.
Atrask, pažink, išsaugok!