Paskelbta: 20 birželio, 2023
Įdėtas darbas gali daryti stebuklus
Įdėtas darbas gali daryti stebuklus
Šiemet, birželio 16 dieną, į gimtuosius namus Metelių regioniniame parke sugrįžo net 112 balinių vėžlių jauniklių. Vėžliukų išlydėtuvėse susirinko Lietuvos zoologijos sodo bei Dzūkijos – Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos specialistai bei visi neabejingi gamtai. Į raudonąją knygą įtraukti vieninteliai Lietuvoje gyvenantys vėžliai specialistų pagalba yra gausinami jau daugiau nei dešimtmetį. Nuo 2011 metų įgyvendinamų projektų pagalba buvo išauginta ir į gamtą sugrąžinta daugiau nei 1000 balinių vėžliukų.
Prieš daugiau nei dešimtmetį balinių vėžlių populiacijai buvo kilusi grėsmė išnykti. Tuo metu Lietuvos gamtoje gyvenančių balinių vėžlių skaičius siekė vos 300-400. Siekiant išsaugoti šią svarbią ekosistemos rūšį, 2011 – 2014 metais Lietuvos zoologijos sodas, kartu su Lietuvos gamtos fondu pradėjo įgyvendinti balinių vėžlių išsaugojimo ir pagausinimo veiklą įgyvendinant LIFE projektą „Bandomojo ekologinio tinklo gamtinio karkaso teritorijose Pietų Lietuvoje sukūrimas“. Nuo 2017 metų kartu su partneriu, Metelių regioninio parko direkcija, buvo pradėtas įgyvendinti naujas projektas „Gamtosauginių bei gamtotvarkinių priemonių įgyvendinimas išsaugojant ir pagausinant balinių vėžlių ir raudonpilvių kūmučių populiacijas“, kurio tikslas – pagausinti nykstančių rūšių populiacijas, vykdant individų veisimo ir buveinių tvarkymo darbus. Nors šis projektas baigėsi praeitų metų vasarą, šiuo metu yra vykdoma poprojektinė veikla. Šių metų birželio 16 dieną buvo paleista 112 vėžliukų, o naujai išsiritę jaunikliai vėl bus iškasami rudenį ir peržiemos Lietuvos zoologijos sode.
Šių metų rudenį visa Lietuva pagaliau galės išvysti istorinės, šimtmečio renovacijos pabaigą. Lankytojus kvies beveik 80 proc. atsinaujinęs ir pasikeitęs ne tik išore, bet ir vidumi Lietuvos zoologijos sodas. Mūsų tikslas – šių dienų modernus zoologijos sodas, veikiantis kaip šiuolaikiškas gyvūnų gerovės, rūšių ir buveinių išsaugojimo bei švietimo centras. Lietuvos zoologijos sodo pristatytoje naujojoje 2023-2028 metų strategijoje viena iš pagrindinių strateginių krypčių yra retų ir nykstančių rūšių bei buveinių išsaugojimas. Nors dvejus metus Lietuvos zoologijos sodas buvo uždarytas renovacijai, projektinė veikla nei akimirksniui nebuvo sustojusi. Renovacijos laikotarpiu buvo vykdomi 3 nykstančių gyvūnų rūšių veisimo ir išsaugojimo projektai, dalis šių projektų jau pasibaigę, tačiau vykdysime tęstinę veiklą dar 5 metus po projektų pabaigos. Projektų metu sėkmingai prisidėjome ir iki šiol prisidedame prie šių rūšių: didžiojo apuoko (Bubo Bubo) balinių vėžlių (Emys orbicularis), raudonpilvių kūmučių (Bombina bombina) ir niūriaspalvio auksavabalio (Osmoderma barnabita) išsaugojimo ir populiacijų gausinimo natūralioje gamtoje. Atrask, pažink, išsaugok – šūkis, kuris tarsi kelrodė žvaigždė veda mus pagrindinio tikslo link, išsaugoti kuo daugiau gyvūnų bei buveinių ir apie tai informuoti bei edukuoti plačiąją visuomenę. Ne tik pagerintos gyvūnų laikymo sąlygos, bet ir vykdoma išsaugojimo veikla leis Lietuvos zoologijos sodui 2024 metais vėl tapti pilnateisiu Europos ir pasaulio gamtosaugos organizacijų tinklo, (Europos zoologijos sodų ir akvariumų asociacijos (angl. European Association of Zoos and Aquaria – EAZA)), įsipareigojusio išsaugoti rūšis ir jų buveines, dalimi ir tokiu būdu prisidėti prie dar daugiau projektinės gyvūnų išsaugojimo veiklos.
Birželio 16 dieną Metelių regioninio parko lankytojų centre vykusiose balinių vėžlių sugrįžtuvėse visi norintys turėjo unikalią galimybę iš arčiau susipažinti su vieninteliais Lietuvos teritorijoje gyvenančiais vėžliais bei gyvai stebėti jų sugrįžimą į gimtąsias buveines. Daugiau nei dešimties metų projekto rezultatai motyvuoja, jog įdėtas žmonių darbas gali daryti stebuklus, t.y. išsaugoti nykstančias populiacijas, kurios be specialistų komandos tiesiog nebegyvuotų. Atrask, pažink, išsaugok!