Paskelbta: 2 spalio, 2017
Lietuvos zoologijos sode įvyko unikali aplinkosauginė iniciatyva „BioBlitz“
Ar kada nors teko susimąstyti, kokia augalų ir gyvūnų įvairovė mus supa gamtoje? O galbūt bandėte suskaičiuoti, kiek skirtingų vabalų, paukščių, augalų ar medžių rūšių galima surasti apibrėžtoje teritorijoje? Į šiuos klausimus įdomius atsakymus gali pateikti Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos 8–9 klasės mokiniai, dalyvavę tarptautinio projekto „Let It Grow“ aplinkosauginėje iniciatyvoje „BioBlitz“.
„BioBlitz“ – tai tiksliai apibrėžtos vietos ir joje esančių augalų ir gyvūnų „išmatavimas“ arba vietinės šaliai ir tai lokacijai būdingos biologinės įvairovės „suskaičiavimas“. 20 dėmesingų moksleivių kartu su auklėtoja ir Lietuvos zoologijos sodo edukologais bei zoologais, zoologijos sodo 6 arų dydžio plote, šlaite šalia egzotiškųjų zebrų ir antilopių gnu, bandė suskaičiuoti ir atpažinti augančių augalų, gyvūnų, vabzdžių, paukščių ir kt., rūšis.
Per akademinę pamoką (45 min.) rudens metu mokiniams iš viso pavyko surasti 62 skirtingas rūšis, dvi iš jų – invazinės, tai Sosnovskio barštis ir luzitaninis arionas. Daugiausia rasta žolinių augalų, net 16 rūšių, ir 10 rūšių vabzdžių. Per tokį trumpą laiką atidūs mokiniai pastebėjo ir 3 praskrendančių paukščių rūšis. Įdomiausias atradimas moksleiviams buvo žolinis augalas paprastoji miglė. Tai gamtoje labai paplitęs augalas, būdingas mūsų šaliai, tačiau savo lapais labai panašus į varputį. Pažintiniais tikslais specialistams paraginus mokinius išrauti paprastąją miglę, paaiškėjo, kad ji turi trumpas šaknis, o varputis ilgas šaknis, kurių pagalba sparčiai plinta. Tyrinėjant augmeniją toliau, mokiniai atrado ir paprastosios miglės žiedus, tad pamatė šio augalo žiedus ir šaknis bei išmoko atskirti nuo varpučio. Kadangi šios aplinkosauginės akcijos metu buvo rasta ir invazinių rūšių, zoologijos sodo specialistai papasakojo, kokias priemones naudoti, naikinant Sosnovskio barščius ir luzitaninius arionus. Pasibaigus šiai aplinkosauginiai iniciatyvai, aptartos rastos rūšys, supažindinta su zoologijos sodo veikla, mokiniams įteikti diplomai.
Per tokį trumpą laiką rasta tik maža dalis sode esančių rūšių. Zoologijos sodo gamtinė aplinka yra labai įvairi, vasaros sezonu per ilgesnį laiko tarpą būtų galima rasti gerokai daugiau rūšių. Palyginimui verta paminėti, kad ši aplinkosauginė iniciatyva „BioBlitz“ 2016 m. rugsėjo mėn. buvo suorganizuota Banham zoologijos sode Anglijoje ir po 24 valandų tyrinėjimo rasta net 550 skirtingų rūšių.
Gamtai ir joje esantiems gyvūnams bei augalams visame pasaulyje yra iškilusi didžiulė grėsmė dėl žmogaus vykdomos ūkinės ir pramoninės veiklos. Visame pasaulyje žmonės masiškai kraustosi į miestus, didėja pramoninė taršą, o žemės ūkis tampa vis intensyvesnis, nepakankamai skiriama dėmesio gamtai ir jos išsaugojimui. Kaune įsikūręs Lietuvos zoologijos sodas kartu su Europos zoologijos sodų ir akvariumų asociacija (angl. EAZA) ir Tarptautine botanikos sodų išsaugojimo organizacija (angl. BGCI) vykdo visą Europos žemyną apimantį projektą „Let It Grow“. Šia kampanija siekiama skatinti visuomenės domėjimąsi gimtosios šalies biologine įvairove ir skatinti žmones suvokti gamtos vertę bei saugoti mus supančią gamtą. Kampanija „Let It Grow“ įvairiomis veiklos formomis siekia sudominti ir įtraukti kuo didesnę visuomenės dalį. Viena iš „Let It Grow“ kampanijos priemonių tai „BioBlitz“, kurią Lietuvos zoologijos sodas kartu su Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos 8–9 klasės mokiniais įgyvendino 2017 m. rugsėjo 26 d.