Paskelbta: 22 gegužės, 2017

Mėnesio gyvūnas – balinis vėžlys

Daugelis nustemba išgirdę, kad Lietuvoje gyvena vėžliai. Vėžliai mums paprastai siejasi su egzotiniais kraštais, smėlėtais paplūdimiais ir gilia žydra jūra. Tačiau net mūsų lietuviškose kūdrose galima išvysti liaudyje „geležine varle“ vadinamus roplius.

Balinis vėžlys – tai labai reta ir nykstanti, itin saugoma rūšis Lietuvoje bei daugelyje Europos sąjungos šalių.

Kur gi Lietuvoje mes galėtumėme sutikti tokį retą ir saugomą gyvūną? Ši rūšis gyvena Varėnos,  Lazdijų ir Alytaus rajonuose, kur įkurti draustiniai, taip pat aptinkamas ir Žemaitijos nacionaliniame parke. Baliniams vėžliams labiausiai patinka negilūs stovintys arba lėtai tekantys vandens telkiniai, neišsausėjančios kūdros pamiškėse ar laukymėse, kur gausu nuvirtusių medžių ar smėlio salelių, kur galima pasišildyti saulutėje. Žiemos metu, balinio vėžlio brendančio sniegu mes nepamatysime, nes šie gyvūnai žiemoja po vandeniu dumble, kemsynuose, tarp medžių šaknų, kur gausu deguonies laukdami kol pavasaris pabudins gamtą.

Mamos vėžlės prieš dedamos kiaušinius, leidžiasi į tinkamiausių lizdavietėms sąlygų paieškas. Kiaušiniai turi būti saugūs, jiems turi tekti pakankamai saulės, tad tokios vietos dažniausiai būna smėlėtuose šlaituose, kur patelė gali sudėti iki 10 -12 baltų kiaušinukų. Vėliau jie saugiai užkasami, o po 3 mėnesių iš jų jau risis maži vėžliukai, kurių lauks ilga ir sunki kelionė link vandens telkinio.

Vėžliai puikūs medžiotojai. Vandenyje jie gaudo žuvis, varles, o maži vėžliukai – vandens vabzdžius ir kitus bestuburius. Tai ilgaamžiai gyvūnai, išgyventi galintys net iki 100 metų.

Balinis vėžlys – tai labai reta ir nykstanti, itin saugoma rūšis Lietuvoje bei daugelyje Europos sąjungos šalių. Balinis vėžlys įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą. Gegužės 23-oji paskelbta Pasauline vėžlių diena, skatinančia žmones atkreipti dėmesį ir padėti išlikti šiems nykstantiems gyvūnams. Ši diena minima nuo 2000 m. Rūšis saugoma pagal Berno konvenciją ir ES Buveinių direktyvą. Lietuvos zoologijos sodas su partneriais, nuo 2011 metų išaugino ir į gamtą paleido net 292 balinius vėžlius.