Paskelbta: 23 rugsėjo, 2024

Pasaulinė raganosių diena: Lietuvos zoologijos sodo galiūnai čia jau beveik metus laiko

Pasaulinė raganosių diena: Lietuvos zoologijos sodo galiūnai čia jau beveik metus laiko

Rugsėjo 22 d. visame pasaulyje minima Pasaulinė raganosių diena. Jos metu siekiama atkreipti dėmesį į šiuos nykstančius galiūnus, įvairias organizacijas, prisidedančias prie raganosių išsaugojimo.

Šiuo metu Lietuvos zoologijos sode laikomi 2 baltieji raganosiai – patinai Douwe ir Kajus. Šie galiūnai į Lietuvos zoologijos sodą atkeliavo iš Vokietijos ir Nyderlandų beveik prieš metus laiko – 2023 m. rugsėjo 28 d. Baltųjų raganosių atvykimas simbolizavo ir Lietuvos zoologijos sodo atvėrimą visuomenei po 2 metus trukusios rekonstrukcijos. Būtent tą dieną, kai į Kauną atvežti baltieji raganosiai, buvo paskelbta oficiali Lietuvos zoologijos sodo atidarymo data.

Ši rūšis yra arti išnykimo ribos. Įdomu tai, kad baltieji raganosiai yra skirstomi į du porūšius – šiaurinius ir pietinius. Šiaurinis porūšis jau yra išnykęs – paskutinis patinas mirė dar 2018 metais. Manoma, kad natūralioje aplinkoje pietinių baltųjų raganosių yra likę apie 10 tūkst. individų.

Baltieji raganosiai turi 2 ragus – priekinį, galintį užaugti iki 102 cm ir galinį, kurio ilgis gali siekti 55 cm. Būtent ragai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios natūralioje aplinkoje sutinkama vis mažiau baltųjų raganosių. Brakonieriai žudo šiuos gyvūnus, o nupjautus ragus pardavinėja juodojoje rinkoje. Kinijoje ir kitose rytų Azijos šalyse vis dar tikima, kad šių gyvūnų ragai turi gydomųjų galių. Ragas sutrinamas į miltelius ir naudojamas karščiavimo bei skausmo palengvinimui ypač sunkiems ligoniams. Tikintiems tuo vertėtų žinoti, kad raganosių ragai, lygiai taip pat kaip ir žmogaus nagai, sudaryti iš keratino, tad ir magiškų gydomųjų galių turi lygiai tiek pat.

Suaugusio baltojo raganosio patino svoris gali siekti 2,5 tūkst. kilogramų. Nepaisant didelės masės, šis gyvūnas yra gana greitas bėgikas – maksimalus jo greitis gali siekti 50 km/h. Raganosiai yra žolėdžiai, taip pat paskanauja vaisių, medžių lapų, šakų, neatsisako riešutų bei žiedų. Vienas raganosis Lietuvos zoologijos sode per dieną gauna 25 kg žolės ir 60 kg šieno. Racionas papildomas obuoliais ir šakomis, specialiu pašaru.

Tokio dydžio gyvūnams būtina užtikrinti tinkamas laikymo sąlygas. Lietuvos zoologijos sode baltiesiems raganosiams skirto aptvaro plotas – 1000 kv. metrų. Gyvūnams įrengtas ne tik lauko voljeras, bet ir specialios vidinės patalpos, kuriose baltieji raganosiai taip pat gali leisti laiką. Gyvūnų priežiūros specialistai ir savanoriai rūpinasi šių itin stambių gyvūnų užimtumu – jiems gaminami specialūs užimtumai. Lietuvos zoologijos sodo lankytojai per specialiai įrengtą vitrininį stiklą pamatyti šiuos gyvūnus gali ir vidinėse patalpose.

Visus norinčius sužinoti daugiau apie raganosius Tado Ivanausko zoologijos muziejus visus kviečia dalyvauti edukacinėje programoje „Kaip padėti raganosiams?“, kuri vyks rugsėjo 24–27 d. Į edukacinę programą galite registruotis telefonu +370 66558717 arba el. paštu edukacija@zoomuziejus.lt.

Raganosių pristatymai Lietuvos zoologijos sode vyksta nuo antradienio iki sekmadienio, pradžia – 14 val. Pristatymai vyksta apatinėje teritorijos dalyje, šalia raganosių voljero. Kitų gyvūnų pristatymo grafikas pateikiamas čia: https://www.zoosodas.lt/events/gyvunu-pristatymu-grafikas/.

Primename, kad apsilankyti Lietuvos zoologijos sode galima kasdien 10:00-20:00 val. (pirmadieniais nuo 11:00 val.).  Bilietus įsigyti galima https://bilietai.zoosodas.lt/ arba Lietuvos zoologijos sodo kasose.

Atrask, pažink, išsaugok!