Paskelbta: 3 balandžio, 2025
Pasaulinė vandens gyvūnų diena: kokia gyvybė slepiasi vandenyje?
Pasaulinė vandens gyvūnų diena: kokia gyvybė slepiasi vandenyje?
Šiandien – pasaulinė vandens gyvūnų diena. Gyvename sausumoje, todėl kartais pamirštame, kokia gyvybės gausybė ir įvairovė slepiasi po vandens paviršiumi. Vandenynai, jūros, ežerai, upės ir kiti vandens telkiniai yra pilni unikalių gyventojų. Pasaulinė vandens gyvūnų diena skatina žmones atsigręžti į vandens pasaulį – pažinti, suprasti ir saugoti tuos, kurie gyvena po vandeniu. Nors kasdien šių gyvūnų nematome, jie itin reikšmingi ekosistemoms ir klimatui.
Vandens gyvūnai – tai vandenyje gyvenantys organizmai, kurie turi tam tikrą specifinę kūno formą ir geba judėti vandenyje. Vandens gyvūnams priskiriama: žuvys (bežandikaulinės, kremzlinės, mėsingapelėkės ir stipinpelekės), vandens moliuskai, vėžiagyviai, kai kurie ropliai, varliagyviai ir vabzdžiai.
Ar žinote, kad Lietuvos zoologijos sode šiuo metu laikomos 23 vandens gyvūnų rūšys? Kai kurios iš jų – itin retos ir nykstančios. Tam tikri zoologijos sode laikomi vandens gyvūnai – tikra gyva retenybė, o galimybė juos pamatyti – išskirtinė proga pažinti tai, kas pasaulyje balansuoja ties išnykimo riba. Štai įdomybės apie keletą iš jų.
Aksolotlis – nepaprastas organizmas, kovojantis už išlikimą
Aksolotliai (Ambystoma mexicanum) yra pasaulyje kritiškai nykstanti rūšis, įrašyta į Tarptautinę raudonąją knygą. Deja, natūraliose buveinėse aksolotlių beveik nebeliko – ekspedicijų metu jie dažnai apskritai neaptinkami arba randamas vos vienas kitas individas. Aksolotliai mokslininkų dar vadinami „gyva fosilija“, mat jų kilmė siekia daugiau nei 150 mln. metų.
Aksolotliai yra neoteniški, t. y. visą gyvenimą išlieka lervos stadijoje (pvz., turi išorines žiaunas) ir nesubręsta. Jie turi 32 mlrd. bazinių porų genomą (organizmo genetinę informaciją, užkoduotą DNR molekulėje) – tai maždaug dešimt kartų daugiau nei žmogaus.
Šis vandens gyvūnas – tikras gamtos superherojus, galintis atkurti savo kūno dalis. Toks gebėjimas domina ne tik biologus, bet ir medikus, tyrinėjančius žmogaus organizmo regeneracijos galimybes.
Mangaraharos ciklidas – retas gyventojas gamtoje
Dar vieni Lietuvos zoologijos sodo vandens gyventojai – Mangaraharos ciklidai (Ptychochromis insolitus) – kritiškai nyksta. Ši žuvis taip pat įrašyta į Tarptautinę raudonąją knygą. Mangaraharos ciklidas – viena rečiausių laukinėje gamtoje sutinkamų žuvų, kurią mokslininkai pirmą kartą aprašė tik 2006 m., tuo tarpu, jau 2013 m. buvo baiminamasi, kad ši rūšis išnyko.
Manoma, kad Mangaraharos ciklidas egzistavo tik vienoje Madagaskaro upėje – Mangaraharoje, todėl moksliniuose šaltiniuose ši rūšis dar vadinama Mangaraharos ciklidu. Didelė dalis jų buveinių buvo sunaikinta dėl žmogaus ūkinės veiklos – ypač vandens naudojimo laukų drėkinimui, todėl Mangaraharos ciklidų skaičius drastiškai sumažėjo.
Lietuvos zoologijos sode, o kartu ir jame esančiame Egzotariume, kur įkurdinti vandens gyvūnai, apsilankyti galima kasdien 10.00-20.00 val. (pirmadieniais nuo 11.00 val.), bilietus įsigyti https://bilietai.zoosodas.lt/ arba kasose.
Atrask, pažink, išsaugok!