Paskelbta: 4 gruodžio, 2024
Šiandien pasaulyje minima Tarptautinė gepardų diena!
Šiandien pasaulyje minima Tarptautinė gepardų diena!
Šiandien pasaulyje minima Tarptautinė gepardų diena!
Kodėl mums tai svarbu?
Ši diena skirta priminti, kaip svarbu saugoti gepardus ir supažindinti visuomenę su jiems kylančioms grėsmėmis.
Gepardų populiacija natūralioje aplinkoje mažėja dėl buveinių nykimo, nelegalios medžioklės ir prekybos laukiniais gyvūnais, konkurencijos dėl grobio, taip pat galvijų medžiotojai nuodija leopardus ir liūtus, bet nuodus per klaidą suėda ir gepardai. Šios rūšies genetinė įvairovė nedidelė, todėl ji yra labiau pažeidžiama dėl ekologinių ir aplinkos pokyčių.
Tarptautinės raudonosios knygos duomenimis, gepardai nyksta visame pasaulyje – šiuo metu gamtoje išlikę kiek daugiau nei 6,5 tūkst., o zoologijos soduose laikoma apie 1,3 tūkst. suaugusių individų. Gamtoje gepardai svarbūs kaip mitybos grandinės ir ekosistemos dalis, padedantys išlaikyti balansą ekosistemoje. Kadangi rūšis Tarptautinėje raudonojoje knygoje yra priskiriama pažeidžiamų rūšių kategorijai, ji taip pat įtraukta į EAZA EEP programą, kurios tikslas – išsaugoti sveikas populiacijas nelaisvėje. Prie šios rūšies genofondo išsaugojimo prisideda ir Lietuvos zoologijos sodas.
Kuo gepardai ypatingi?
Gepardai pasižymi neįtikėtinais gebėjimais:
- Neprilygstamas greitis: jie gali įsibėgėti iki 80–112 km/val., nors tokį tempą išlaiko tik kelis šimtus metrų.
- Unikalūs nagai: jų nagai, priešingai nei daugelio kačių, neišleidžiami ir primena šuns nagus. Jie padeda kabintis į žemę, užtikrindami stabilumą bėgimo metu.
- Unikalus kailis: kiekvienas gepardas turi apie 2 tūkst. juodų dėmių, kurios atlieka maskuotės funkciją.
- Išskirtinė ištvermė: be vandens gepardai gali išgyventi iki 10 dienų.
- Pavydėtina medžioklės technika: dažniausiai jie medžioja smulkias antilopes, stambesnių antilopių jauniklius, o kartais – paukščius ar kitus smulkius gyvūnus. Jie aktyvūs prieblandoje.
Gepardai Lietuvos zoologijos sode
Praėjusių metų rudenį į Lietuvos zoologijos sodą iš Ebeltoft safari parko Danijoje atvyko du ketverių metų amžiaus broliai – pietiniai gepardai (Acinonyx jubatus jubatus). Šie gyvūnai nenaujokai Lietuvos zoologijos sode. Gepardai sode gyveno nuo 1970 iki 1995 metų. Per šį laikotarpį esame sulaukę daugiau nei 5 jauniklių vadų.
Zoologijos sodai prisideda prie gepardų išsaugojimo, dalyvaudami veisimo programose, taip pat saugo jų natūralias buveines gamtoje. Dalyvaudami veisimo programose zoologijos sodai padidina laikomų gepardų genetinę įvairovę. Vykdomų edukacijų metu supažindina lankytojus su gepardų rūšimis ir išsaugojimo svarba.
Dėkojame UAB „Dextera“ už tai, kad globoja mūsų sode gyvenančius gepardus!
Lietuvos zoologijos sodo bilietus įsigyti galite https://bilietai.zoosodas.lt/ arba kasose.
Lauksime atvykstant!
Atrask, pažink, išsaugok!