Paskelbta: 30 kovo, 2016
Susipažinkite – Vilkė, vardu Polė
Atšilus orams bei įsibėgėjus pavasariui ne tik atgyja gamta, bet ir žmonės tampa aktyvesni. Todėl ir zoologijos sodas tarsi pradeda nubusti po žiemos miego, nes kaitinant saulei ir lankytojai gausesniais būriais keliauja į Lietuvos zoologijos sodą susipažinti, pamatyti įdomius gamtos kūrinius. Balandį mėnesio gyvūnu skelbiame naminių šunų protėvį – vilką, vieną gražiausių laukinės Lietuvos gamtos atstovų.
Vilkas, o tiksliau zoologijos sode gyvenanti europinė vilkė, vardu Polė, balandį mėnesio gyvūno skiltyje puikuosis ne šiaip sau, o todėl, kad šį pavasario mėnesį vyks zoologijos sodo sezono atidarymas ir visi plėšrūnai, tarp jų ir vilkė, atrodys kiek kitaip, nes po truputį atsikratys šilto, storo žieminio kailio ir tokiu būdu pasiruoš šiltajam laikotarpiui – naujo gamtos sezono pradžiai.
Vilkė, vardu Polė, prieš beveik dešimt metų gimė Lietuvos zoologijos sode, kuriame gyvena iki šiol. Iš viso šio porūšio vilkai Lietuvos zoologijos sode veisėsi nuo 1968 m., tad Polė viena iš daugelio jauniklių, kuri ir šiandien džiugina darbuotojus bei lankytojus.
Tai stambiausias iš visų laukinių šuninių šeimos atstovų, kurio gyvenamoji teritorija natūralioje gamtoje yra Europoje, Amerikoje, Azijoje bei Pietų Kanadoje. Žmonės nuo senų laikų gyveno kaimynystėje su šiais plėšrūnais. Iš pradžių šių gyvūnų buvo bijoma, juos medžiojo, naikino, tačiau tuo pačiu ir gerbė, jų atvaizdais puošdavo skydus, kūrė įvairias legendas, pasakas, posakius bei patarles.
Vilko kūno ilgis 105–160 cm, o aukštis – 80–85 cm, sveria 32–50 kg, pasitaiko ir sunkesnių. Medžioja dažniausiai tamsiu paros metu. Minta įvairiais laukiniais žvėrimis, kartais neatsisako ir vabzdžių bei pasitaiko atvejų, jog užpuola ir naminius gyvūnus. Gamtoje vilkai yra labai svarbūs, nes jie vadinami gamtos sanitarais. Taip pat savo gyvenamojoje teritorijoje užima aukščiausią mitybos grandinę, nors kartais tenka konkuruoti su lokiais, tigrais ar pumomis.
Vilkų gyvenime yra stipri hierarchija, kuri labai sudėtinga, nes vilkų tarpe pastebimi tokie elgesio modeliai, kuriuos galima prilyginti įstatymams. Elgesys hierarchijoje geriausiai pastebimas tarp patelių, patinų ir bendrai abiejų lyčių gyvūnų. Tik stipriausia patelė, turi teisę atsivesti jauniklius, kurie gimsta po 62–75 dienų, o jauniklių skaičius svyruoja nuo 5–7. Vilkų šeimoje harmonija pasiekiama jėgos, kovos pastangomis. Tačiau stebina tai, jog šie gyvūnai porą susiranda visam gyvenimui. Zoologijos sode gimusi vilkė Polė gali džiaugtis daug ramesniu pavasariu negu jos gentainiai vilkai gamtoje – laukinėje gamtoje viskas kitaip.
Kadangi plėšrūnams pavasaris yra pasikeitimų metas, o vilkė Polė nėra išimtis, nes ji taip pat keičia žieminį kailį ir atrodys kiek kitaip nei žiemą, todėl visus kviečiame apsilankyti šiltuoju metų laiku Lietuvos zoologijos sode ir savo akimis pamatyti, kaip gyvūnai akivaizdžiai parodo, jog žemėje jau tikras pavasaris.