Paskelbta: 25 liepos, 2024

Svarbiausi darbuotojai Lietuvos zoologijos sode – gyvūnų prižiūrėtojai

Svarbiausi darbuotojai Lietuvos zoologijos sode – gyvūnų prižiūrėtojai

Didžiausią džiaugsmą Lietuvos zoologijos sodo lankytojams neabejotinai kelia čia gyvenantys gyvūnai. Gyvai, savo akimis pamatyti liūtus, tigrą ar kitus gyvūnus yra neabejotinai nuostabi patirtis. Tačiau didelė Lietuvos zoologijos sodo gyvenimo dalis čia užsukantiems svečiams yra nematoma. Lietuvos zoologijos sodas, minėdamas Nacionalinę zoologijos sodo prižiūrėtojų savaitę dėkoja visiems gyvūnų prižiūrėtojams už jų sunkų ir prasmingą darbą, o lankytojus kviečia susipažinti su sodo gyventojais besirūpinančiais žmonėmis.

Gyvūnų prižiūrėtojo darbas – ne tik užtikrinti zoologijos sode laikomų gyvūnų fizinę priežiūrą ir gerovę. Svarbiausia jo misija – prisidėti prie nykstančių rūšių išsaugojimo, edukuoti visuomenę apie to svarbą, prisidėti prie projektų, kurių metu aktyviai siekiama išsaugoti nykstančius gyvūnus, atkurti jų populiaciją natūralioje aplinkoje.

Būtent gyvūnų rūšių išsaugojimas kai kuriems Lietuvos zoologijos sodo darbuotojams net tapo profesijos pasirinkimo pagrindu. Tokiu pavyzdžiu galėtų būti Lietuvos zoologijos sodo Egzotariumo skyriaus gyvūnų priežiūros specialistė Karina Malytė, kuriai darbas zoologijos sode prilygsta svajonių išsipildymui: „Tiek vaikystėje, tiek paauglystėje teko apkeliauti nemažai zoologijos sodų. Visada žavėjausi prižiūrėtojų darbu ir tikslu išsaugoti kuo daugiau rūšių, todėl pabaigus mokyklą net nekilo kitų minčių, tik studijuoti kažką susijusio su gamta. Studijų metu teko atlikti praktiką zoologijos sode ir suprasti, kas yra gyvūnų prižiūrėtojas. Tai padėjo iki galo įsimylėti šią profesiją. Šiuo metu galiu sakyti, kad mano vaikystės svajonė išsipildė“, – teigė Karina.

Karinos kolega, taip pat Egzotariumo gyvūnus prižiūrintis Klaidas Mikėnas pažymi, kad šiame darbe didelę svarbą įgyja mokymasis. „Šiame darbe labiausiai patinka tai,  kad galiu dirbti su gausybe skirtingų gyvūnų rūšių ir taip mokytis apie jas, įgyti naujų žinių, itin svarbu nuolat jas gilinti“, – pasakojo Klaidas.

Gyvūnų prižiūrėtojai patirties semtis gali ir tarptautiniu mastu. Lietuvos zoologijos sodas siekia tapti pilnateisiu Europos zoologijos sodų ir akvariumų asociacijos (EAZA) nariu, tad gyvūnų prižiūrėtojai ir kitas personalas gali dalyvauti pažangiausiose zoologijos sodų specialistų profesinio tobulėjimo mokymų programose.

Itin svarbi gyvūnų prižiūrėtojų darbo dalis – nykstančių rūšių išsaugojimas ir atkūrimas. Šiuo metu Lietuvos zoologijos sodo specialistai aktyviai dirba siekiant išsaugoti niūriaspalvių auksavabalių populiaciją, plėsti Balinių vėžlių populiaciją, dalyvauja programose, prisidedančiose prie Europoje nykstančių rūšių veisimo. Pavyzdžiui, vien šiais metais į Lietuvos gamtą sugrįžo 111 Lietuvos zoologijos sode išsiritusių ir kurį laiką prižiūrėtų bei augintų Balinių vėžliukų, net 200 niūraspalvių auksavabalių lervų.

Pagrindinis Lietuvos zoologijos sodo tikslas yra išsaugoti nykstančias gyvūnų rūšis, prisidėti prie buveinių išsaugojimo ir edukuoti lankytojus apie gyvūnus, jų buveines, nykimo priežastis, tad neatskiriama gyvūnų prižiūrėtojo darbo dalis – gyvūnų pristatymai visuomenei, vykstantys beveik kasdien. Pasak gyvūnus lankytojams pristatančių Lietuvos zoologijos sodo darbuotojų, zoologijos sodo svečiai aktyviai domisi čia laikomais gyvūnais, turi įvairių klausimų, tad visada turi būti pasiruošęs į juos atsakyti.

Dažniausiai lankytojams taip pat nematoma gyvūnų prižiūrėtojų darbo dalis yra užimtumų gyvūnams gamyba. Gyvūnų užimtumas yra prioritetinė veikla zoologijos soduose. Svarbiausias gyvūnų užimtumo praturtinimo tikslas – natūralaus elgesio skatinimas. Užimtumo priemonės taikomos kiekvienai rūšiai ar net gyvūnui individualiai. Nesvarbu, ar tai pašaro ieškojimas, ar smalsumo žaidimai, stimuliuojantys įvairius pojūčius – uoslę, regą ar skonį. Per užimtumus gyvūnams taip pat siekiama sukurti ryšį tarp jį prižiūrinčio žmogaus ir gyvūno.

Paklausti apie ryšį su prižiūrimais gyvūnais, Lietuvos zoologijos sodo darbuotojai yra pakankamai vieningi – ryšys su gyvūnais tikrai atsiranda. „Mėgstu dalyvauti žirafų treniruotėse. Tai ne tik padeda kurti ryšį su gyvūnu, bet, eant poreikiui, palengvina veterinarinės pagalbos teikimą“, – sakė žirafas prižiūrinti Edita Šimkienė. Ryšio atsiradimu neabejoja ir Karina: „Žinoma, prisirišimas atsiranda – kai tiek daug laiko, kiekvieną dieną praleidžiant su tuo pačiu gyvūnu neįmanoma nepajausti to ryšio ir meilės“, – teigė Egzotariumo gyvūnus prižiūrinti Karina.

Primename, kad apsilankyti Lietuvos zoologijos sode galima kasdien 10:00-20:00 val. (pirmadieniais nuo 11:00 val.).  Bilietus įsigyti galima https://bilietai.zoosodas.lt/ arba Lietuvos zoologijos sodo kasose.

Atrask, pažink, išsaugok!